Ukradené vítězství

Každá prohra zamrzí, nejhorší ze všeho je, když vlastní blbostí prohrajete naprosto vyhranou partii. Ale v Go není nic jisté. Takže, až příště si budete říkat, že máte vítězství v kapse, vzpomeňte si na tento článek...

Do tahu 173 s přehledem vyhrávám. Když se podíváte na desku, je jasné, že černý nemá nic. Otázka ale je, dá se vůbec takto rozehraná partie prohrát? Ano, dá! Pokud jste na to dostatečný expert :)


sgf ke stažení ZDE

Humor ale stranou. V čem byla příčina? Proklikejte si diagram a snad Vám to bude dostatečné poučení. Pokud máte vítězství v kapse a Váš náskok je tak obrovský, jako byl můj v této partii, na nic nečekejte a odehrejte si tahy na jistotu, prostě tu obrovskou skupinu soupeře vemte anebo si vytvořte postavení, které nepůjde zničit. Nezvětšujte zbytečně svůj obrovský náskok a hlavně nerozehrávejte žádné složité operaci v okolí chycené velké soupeřovy skupiny. A také nevnímejte "mrtvé" kameny jako neškodné. Skutečně neškodné a mrtvé budou až po odstranění z desky nebo na konci hry!

Bohužel, není to první takto prohraná partie z mé strany. Snad se teď pokaždé, když se kouknu na pozici při tahu 173 tohoto diagramu, chytnu za nos a bude mi to dostatečnou výstrahou pro příště!

 

© 2022 pelikanek.cz