Co je to Go?

Tato desková hra je stará asi dva tisíce let. Mne osobně na ní fascinuje, že v sobě skrývá mnoho tváří. V zásadě platí, že co hráč, to je zcela jiný, osobitý styl. A kombinací obou těchto hráčů vzniká unikátní partie, která se už nikdy nezopakuje.

Go je sice hra bojová, kde se střetává vůle dvou hráčů, ale cesta k vítězství nevede jen přes zničení soupeřových skupin. Můžete vyhrát i zcela mírumilovným způsobem, budovat si vlastní území, nenechat se vlákat do divokých bojů. Dění na Gobanu často zrcadlí Váš vlastní stav duše. Mistr, když prohlíží záznam partie, podle průběhu pozná, co cítili v danou chvíli oba hráči a kdy do místnosti vstoupila dívka a přinesla čaj...

Na Gobanu se odehrává boj zblízka, invaze, bojuje se o život nebo se tvrdě obchoduje. Kameny, které Vy i soupeř pokládáte za ztracené, zničehonic obživnou a překvapivě rozhodnou partii. Nejhezčí samozřejmě je, když směřujete k určitému tahu, zahrajete ho a on skutečně zafunguje. Když zahrajete tesudži, kterým překvapíte soupeře.

Já osobně začal hrát Go dost pozdě. Ale propadl jsem mu ve chvíli, kdy jsem ke Gobanu usedl se skutečně silným soupeřem a viděl, jak hraje. Jak silné byly jeho kameny ve srovnání s těmi mými! "To musím taky umět! To se chci naučit!", byla má hlavní myšlenka. A tak začala má cesta Go.

Vždy, když poodhalím nějaké tajemství a něco se naučím, objeví se něco nového. Můj původní cíl, dosáhnout Danové třídy, se za poslední dobu moc nepřiblížil. Ale to není důležité, kráčím po této cestě a vychutnávám si každý krok.

Go není hra, kde platí PAY TO WIN, nemůžete si koupit vítězství, jak je tomu v některých online hrách. Pokud vyhrajete, tak jen díky tomu, že jste v určitou chvíli byli lepší než soupeř. Na druhou stranu, prohra není žádná ostuda. Prohru si vždy zasloužíte. A je jen na Vás, zda Vám tato prohra něco přinese.

© 2023 pelikanek.cz